Čo všetko stojí za portrétnym fotením?

V posledných dňoch som s vami zdieľala najmä fotky z portrétneho fotenia. Pri tejto príležitosti by som sa rada podelila aj o to, čo za takým jedným portrétnym fotením všetko stojí.

Najprv s klientkou (klientom) preberieme, aké má predstavy. Prediskutujeme tému v akej by sa mali výsledné fotky niesť, čo zahŕňa aj výber vhodného oblečenia, účesu, makeupu, prípadne zháňanie nejakých rekvizít a výber vhodného miesta a času na fotenie.(Niekedy zastupujem aj kaderníčku, vizážistku a kostymérku :))

Keď príde deň „D“ a my prídeme na miesto fotenia, musím najprv zanalyzovať prostredie a jeho reálne možnosti v teréne. Potom prichádza na rad modelka a ide sa na to.

Pri fotení musím dbať nielen na technické nastavenie fotoaparátu a ostrenie, ale aj na dostatočné svetlo, odkiaľ ide svetlo, aké chcem svetlo, kompozíciu, ako sa dá prostredie v kompozícií využiť a na každý detail čo sa v ňom nachádza (aby to nakoniec nejaký konár nepokazil). Samozrejme, nesmiem zabúdať na modelku (modela) – veď nakoniec, tá je predsa najdôležitejšia 🙂. Musím striehnuť či sa jej nepokazil účes, make up, či má vhodnú pózu, ako sa má tváriť, čo má robiť, „čo s rukami“ atď.

Robiť modela/modelku zahŕňa niekedy viac námahy, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nie je to len o tom, vzpriamene sa postaviť a čakať kým fotografka cvakne a povie „hotovo“ (ale môže byť samozrejme, keď si to klient praje). Predsa len, stáť (niekedy aj skákať a tak…) často niekde v zime a tváriť sa že je teplo, s ponaprávanými končatinami a inými časťami tela – aby vynikli z toho najkrajšieho uhlu, počúvať ma minimálne hodinu a snažiť sa pochopiť čo tým chcem povedať, …a tváriť sa pri tom všetkom veselo a usmiato, …je občas sranda lebo ja som asi zábavná povaha 😃

No a po fotení pre mňa začína druhá polovica práce. Najprv musím spraviť hrubý výber (povyhadzujem tie so zažmúrenými očami napríklad) a pošlem ho klientovi/klientke. Ten si vyberie fotky ktoré sa mu páčia a ja ich ďalej spracujem vo photoshope.

V tomto štádiu sa upravuje všetko, čo sa nedalo „vyriešiť“ pri fotení a dosahuje sa konečný výsledok o ktorom sme s klientom diskutovali na začiatku celého tohto procesu.